8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Couchsurfingu!

Napisany przez dnia Paź 25, 2012 w Podróż | 4 komentarzy

8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Couchsurfingu!

Couchsurfing – coraz popularniejszy portal umożliwiający nocleg w każdym zakątku świata u kogoś na tytułowej kanapie (chociaż może to być i materac i kawałek ziemi, a czasem nawet łóżko małżeńskie). Należy jednak pamiętać, że nie jest to portal noclegowy, a społecznościowy. I prawdopodobnie najlepszą rzeczą jaką nam daje są poznani ludzie oraz miejsca. Podróż jest zupełnie inna, kiedy chwile czasu może poświęcić Ci miejscowy. Oni znają ów miejsce, zupełnie z innej strony. Nie tej turystycznej, a tej prawdziwej! W związku z tym ułożyłem w kilku punktach najważniejsze informacje, które powinien wiedzieć każdy, kto ma zamiar rozpocząć swoją przygodę z CS !

1.Uzupełnij swój profil!

Spójrz na to ze swojej strony. Czy chciałbyś przyjąć do siebie osobę, której znasz tylko imię i nazwisko oraz prawdopodobny wygląd z jednego niewyraźnego zdjęcia? Twój profil przemawia za Ciebie, więc warto poświęcić mu trochę czasu.

2.Dodaj chociaż jedno zdjęcie!

Po pierwsze chcemy wiedzieć z kim mamy do czynienia. Po drugie zdjęcia często przemawiają do ludzi zdecydowanie bardziej niż tekst, dlatego warto dodać ich więcej, z różnych miejsc/sytuacji. Tak na końcu to one mogą pokazać w jakimś stopniu kim jesteśmy, co lubimy.

3. Znajdź znajomych!

Sprawdź czy ktoś z Twoich znajomych nie używa już couchsurfingu, jeśli tak to dodaj go do znajomych. Wymieńcie się referencjami!  To dobrze wpłynie na opinie potencjalnych osób które miały by Cię przyjąć pod swój dach.: )

4. 100 requestów!

Częstym błędem na początku przygody z CS jest wysyłanie jednego requestu i oczekiwanie na odpowiedź, dopiero potem wysłanie kolejnego. Nie, nie, nie! Tak nigdy się nie doczekasz. Po pierwsze ok. 4/10 osób w ogóle Ci nie odpowie. A z pozostałej 6 prawdopodobnie tylko jedna będzie mieć możliwość pomocy. Tak więc, w celu zwiększenia prawdopodobieństwa wyślij na raz jak największą* ilość requestów. Zwiększasz prawdopodobieństwo sukcesu!

5. Wyszukiwarka!

Kolejnym krokiem, który pozwoli Ci zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia wymarzonego Hosta jest odpowie ustawienie wyszukiwarki.
1) wiek – zdecydowanie najlepiej szukać kogoś kto jest w Twoim wieku (ok. 5 lat różnicy)
tak więc, jeśli masz 20 lat, to wyszukiwarkę możesz śmiało ustawić na 18-26 lat.
2) Safety Features – Has a photo ; zdecydowanie należy zaznaczyć ten punkt. Osoba powinna mieć zdjęcie!
3) Advanced options – dobrym pomysłem jest wybór języka, który powinna znać osoba wyszukiwana. Najczęściej będzie to English.
LAST LOGIN! – aby zwiększyć szanse odpowiedzi, dobrym pomysłem jest ustawienie tej opcji na maksymalnie  7 DAYS. (Osobiście nie ustawiam więcej jak 3 days)
4) Find hosts with space for – Warto wprowadzić tam jakąś magiczną cyferkę. Jeśli jedziemy w 3 to po co wyszukiwarka ma nam pokazywać osoby, które mają 1 miejsce? : )

 


6. Request!

Najważniejszy element poszukiwania kanapy. Powinien zawierać kilka informacji:
1) Kim jesteś, skąd jesteś, z kim podróżujesz, kim są te osoby  – generalnie coś o sobie.
np. „Cześć! Mam na imię Jan, mam 23 lata, studiuje Prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – najpiękniejszym mieście w Polsce! „
2) Coś o Twojej podróży. Skąd, dokąd, czym, po co, czy jest to część jakieś wielkie wyprawy (np. dookoła świata/Europy) – wtedy możesz pisać dużo o niej , czy to tylko weekendowy wypad z okazji kupienia biletów za 2zł.
3) Czemu akurat ta osoba + prośba. Przyjrzyj się profilowi danej osoby, zobacz co ciekawego tam pisze. I skonstruuj kilka zdań, które określą dlaczego właśnie do tej osoby piszesz np.” słuchamy podobnej muzyki” , „ja też chcę jechać dookoła świata” , „jeździsz na festiwale muzyczna – ja też! „ – wtedy na pewno będziecie mieli jakiś wspólny temat, jakikolwiek punkt zaczepienia. No i nie zapomnij o prośbie o przyjęcie na kanapę. Np.: „w związku z tym co wyżej napisałem, chcielibyśmy prosić Cię o przyjęcie nas do siebie na 3 dni”
4) Konkretne informacje na temat przyjazdu/wyjazdu : czym, data, godzina.  + pytanie czy ta osoba będzie mieć chwilę czasu by nam coś pokazać, czy będziemy radzić sobie całkowicie sami, a np. wieczorami wyjdziemy razem na miasto.

7. Kiedy wysłać request?

Z tym różnie bywa, Ty jako wyjeżdżający chciałbyś jak najwcześniej wiedzieć czy będziesz miał hosta i jego kanapę. Natomiast Host, to nie hotel, nie prowadzi rezerwacji i im później do niego napiszesz tym lepiej dla niego. Najwcześniej 2 tygodnie. Najlepiej 5-10 dni.

8. Teraz pozostaje już tylko czekać na odpowiedź. Nie zrażaj się ilością odpowiedzi negatywnych. No i oczywiście pamiętaj, że może się tak zdarzyć, że nie znajdziesz nikogo.

Z doświadczenia: Rzym – wielkie miasto, mnóstwo couchsuferów – nie znaleźliśmy nikogo. Same negatywne odpowiedzi. Z drugiej strony Wilno – dużo mniejsze od Rzymu, kilka pozytywnych odpowiedzi, w Tallinie podobnie. : )

Zdecydowanie Couchsurfing jest ciekawym i wartym wypróbowania projektem, od którego można się uzależnić!  Jeśli raz spróbujesz.. będziesz chciał więcej! Poznajesz nowych ludzi, nowe kultury i mimo wszystko oszczędzasz na noclegu.

POLECAM! 

WykopShare

4 Komentarze

  1. Bardzo przydatne porady! Gdybym trafił na te wskazówki rok temu to oszczędziłbym duuużo czasu :) Swoją drogą z moich obserwacji wynika, że najbardziej gościnni są ludzie z Rumunii. Na 20 zapytań miałem 8 ofert noclegowych i 5 ofert z propozycją oprowadzenia na mieście (w środku sezonu).

  2. Kurczę, jakoś nie mogę się przekonać do Couchsurfingu. Może za stary jestem, może za wygodny i dlatego wolę hotele. Jakoś mnie też odstręcza ta świadomość, że mieszkam i śpię u kogoś w domu. A to przecież podstawowa idea… No nie mogę się przemóc:)

  3. Świetna informacja, szczególnie dla osób które chcą tanio zwiedzić p. Azję.

  4. Nawet nie miałem pojęcia że można w tani sposób zwiedzić najpiękniejsze miejsca na Zimie. Bo jeśli ktoś jedzie zwiedzać to nocleg oby był schludny i czysty.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *